Jak vybírat štěně a typy srsti

Jak si vybrat kamaráda?
Asi nejlépe srdíčkem a druhá rada, v každém případě se obloukem VYHNĚTE chovatelským stanicím, které nemají zveřejněny kompletně!!! všechny své odchovy. To je asi první věc, která by každého případného zájemce o psí miminko měla zajímat. A tady bych ani srdíčko neposlechla.

Jsou tři druhy zájemců o štěňátka:
První vybírá pouze srdíčkem a těmto lidem netřeba radit.

Druzí jsou chovatelé, vystavovatelé a těm já nemám vůbec co radit. Tak možná za dvacet let budu moct něco málo podotknout! Protože já také vybírám hafany tím srdíčkem.

Třetí zájemci vědí co by asi chtěli, ale nevědí úplně přesně jak na to. A těm snad trošku pomohu.


Takže v každém případě s PP.  A já vždy vybírám z malých chovatelských stanic, rodinného typu, kde mají čas se pejskům a hlavně štěňátkům, věnovat na 200% ! To poznáte podle aktivit, které s dospělími pejsky chovatel dělá. Pokud zůstane u jedné výstavy kvůli uchovnění a žádné jiné aktivity nevyvíjí, tak tady bych štěňátko nebrala. Pro mne je úplně nejdůležitější povaha! Další věc, každý správný chovatel vám umožní několik návštěv nejdříve jen chovatelské stanice a pak samozřejmě štěňátek. On si vás bude chtít okouknout a vy samozřejmně zase rodiče štěňátek a prostředí v jakém budou štěňátka odchovávána. Vždy na návštěvách trvejte. Pokud se chovatel bude stále na něco ,,objektivního“ vymlouvat,utíkejte od tamtud !!! A to samé i když si budete chtít zkontrolovat povahu rodičů.P okud vám to zase z ,,nějakých “ důvodů nebude umožněno a to v cizím prostředí s rušivými vlivy, také vezměte nohy na ramena! Dobrá povaha jde ruku v ruce s pevným zdravým! Většinou vždy všechno se vším nějak souvisí!

Dále je asi lépe se vyhnout chovatelům, pro které je důležitá kvantita a ne kvalita. Poznáte to na úspěších a neuspěších odchovů. Pokud má někdo mnoho odchovů bez výrazných úspěchů výstavních či pracovních, pak je tu asi něco špatně. Úspěchy svých odchovů se každý chovatel moc rád pochlubí, vždyť jsou to jeho děti. Pokud je však pouze napsáno, že ten který vrh či jedinec je krásný, úspěšný, ale bez uvedení konkrétních ocenění, tak také tady asi není vše jak má být.

Typy srsti, jejich údržba

Začneme dvěma typy srsti a to:
Hladkou bez podsady, kterou se ,,pyšní“ hlavně pejsci bez PP. Tento typ srsti jak pro pejska samotného, tak pro pánečka, pohromou! Jednak pejska srst nechrání absolutně před ničímm, takže venku psík být prostě nemůže a i při delším pobytu venku v horších podmínkách, psík lehce prokřehnea v bytě se tato srst všude zapichuje a jde velmi špatně odstranit.

Drsnosrstou, která je spíše dlouhá, měkká s podsadou měkoučkou . Tento typ srsti je velmi efektní na výstavách, u lidí , kteří ji dokáží super upravit. Pro praktické využití pejska je však velmi špatná. V zimně je psík obalen koulemi sněhu, srst velmi rychle nasákne vodou a dlouho usychá. Prostě pro psa jako má být JRT – žádná výhra.

A teď tři nejrozšířenější typy , krátkosrstá s podsadou, brooken , hrubosrstá. Všechny tyto typy mám doma , pejsci jsou po většinu roku venku a jsou výstavně i pracovně využíváni a používání. Takže mohu poskytnout po 4 letech soužití své zkušenosti.

Krátkosrstá s podsadou 

Velmi příjemná na dotek, prakticky bezúdržbová, která poskytuje pejskovi skvělý tepelný komfort. V zimě naprosto bezproblémová, pokud se pejsek vykoupe, voda se až na kůži nedostane a brzy vyschne. Chrání skvěle i před zraněním a má samočistící schopnost. Bez problémů pejsci snáší obrovské mrazy a studené větry. Nevýhoda tohoto typu srsti je línání což v bytě není nic moc. Ale tento typ srsti je v chovu velmi důležitý, pokud nechceme mít JRT pudlíky nebo skoro naháče.

Broken

Může být s vousem nebo bez. Je to takový přechod mezi krátkosrstou a hrubou variantou. Pejskovi poskytuje také skvělý tepelný komfort. V zimě skoro bezproblémová, někdy se mohou lepit sněhové koule mezi prsty, ale pokud jich je víc, samy opadají. Proti vodě není úplně tak odolná jako krátká s podsadou a déle usychá. Před zraněním chrání super a chrání i před velkými mrazy a větry. Obrovská výhoda je, že se nemusí nijak často trimovat, většinou stačí jednou za rok nebo upravit před výstavou. Při této minimální údržbě skoro nelíná a je to velmi příjemný typ srsti do bytu.

Hrubosrstá

Pokud je taková jaká má být, což se již dnes skoro nevidí, je velmi tvrdá, hrubá, hustá prostě ,,rejžák“! Nezměkne ani po vykoupání v šamponu a pokud se vám při trimování podaří udělat zoubek či lysinku, při správném typu srstu tento prohřešek nenajdete ! Mám velké zkušenosti se Soníčkem na kterém jsem se učila trimovat. Tento typ srsti pejskovi také zajišťuje tepelný komfort, ochranu před silnými mrazy, před zraněním a studeným větrem. Sněhové koule obtěžují více, vodu tato srst odpuzuje ale dlouho vysychá. Trimovat je potřeba několikrát ročně , ale zase nenajdete doma chlup jak je rok dlouhý.

Každý typ srsti má svá pro a proti, ostatně jako všechno v životě. A myslím, že není to nejdůležitější. Nejdůležitější je si vybrat hodného, schopného, zodpovědného chovatele, který se svými pejsky dýchá.

Přejít nahoru