Standard Jack Russel teriéra

Článek je chráněn autorským zákonem. Plagiátorství je v ČR trestné. Pokud máte foto, které by se dalo použít jako příklad, budu ráda, když mne zkontaktujete. Chtěla bych ještě doplnit video pohybu JRT a klidně i PRT k porovnání. Pokud nějaké takové video máte a poskytnete, budu ráda.

Standard plemene Jack Russell teriér
FCI-Standard č. 345 / 09. 08. 2004/ GB

Původní text (černě) – vložený text (červeně)

ZEMĚ PŮVODU: Anglie
ZEMĚ VÝVOJE: Austrálie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 25. 10. 2000
VYUŽITÍ: Dobrý pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí. Vynikající společenský pes.
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina – 3 teriéři; Sekce – 2 Malí teriéři s pracovní zkouškou.
KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Jack Russel Teriér vznikl v Anglii v 19. století díky chovatelskému úsilí reverenda Johna Russella. Ten rozvíjel linii foxteriérů tak, aby vyhovovala jeho potřebám – potřeboval psa schopného běžet s jeho foxhoundy a pracovat pod zemí, aby vyplašil lišku a další kořist z doupat. Původně se vyvinuly dvě variety s podobnými standardy. Hlavní rozdíly byly především ve výšce a proporcích. Vyšší pes s více čtvercovým formátem je nyní znám jako Parson Russel teriér a nižší pes poněkud delších proporcí je znám jako Jack Russell teriér.
CELKOVÝ VZHLED: Silný, aktivní, pružný pracovní teriér skvělého charakteru s pružným trupem střední délky. Jeho elegantní pohyb odpovídá inteligentnímu výrazu. Kupírování ocasu je možné a srst může být hladká, drsná nebo „rozlámaná“. Více o typech srsti zde.
DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celková délka psa přesahuje jeho výšku Hloubka trupu k hrudní kosti na úrovni kohoutku by měla odpovídat délce předních běhů od lokte k zemi. Obvod hrudníku za lokty by měl být zhruba 40 až 43 cm.

Formát těla je jedna z nejdůležitějších věcí , na která se bohužel moc ohled nebere. Je zcela běžné, že ,,frčí“ psi v typu krátkém (mini PRT) či zase dlouzí jezevčíci…Obojí je podle mne velmi špatně. Lehce kratší pes-samec se dá tolerovat a tak i naopak, lehce další fena. Ale obráceně a jinak je to moc špatně. Zajímavé, že za nedobarvené víčko či vesele nesený ocas se známka v Česku hned snižuje, ale za daleko větší průšvih jakým je špatný formát těla, se dává titul…asi je tu něco špatně.

Ideální poměr všech proporcí JRT

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Živý, ostražitý a aktivní teriér s bystrým a inteligentním výrazem. Smělý a nebojácný, přátelský a tiše sebevědomý.

Toto je prostě ideál JRT. Bohužel se z JRT začínají stávat tupé panenky bez vlastní vůle se spoustou povahových( a s tím ruku v ruce i tělesných) problémů. Zdravý pes = sebevědomý, veselý, všude doma a vše mě baví pes!!Žádné pohádky ,“víte našeho psa výstavy nebaví“, ,“našemu psovi vadí více lidí, psů, hluku“, ,!víte náš pes je lovecký, proto se mu jinde než v lese nelíbí“, jsou jen omluvou pro nevyrovnanou, slabou povahu a od toho je co nejlepší rychle utéct. A to bez pardonů.

HLAVA: LEBEČNÍ PARTIE:
Mozkovna: Lebka by měla být plochá a střední šířky, postupně se zužující směrem k očím a přecházející do široké tlamy.
Stop: Dobře vyjádřeným, ne však příliš zdůrazněný.

OBLIČEJOVÁ PARTIE: : Nosní houba: Černý.
Tlama: Délka od stopu k nosu by měla být mírně kratší než délka od stopu k týlu.
Pysky: Těsně přiléhající a černě pigmentované.
Čelisti / zuby: Velmi silné, hluboké, široké a silné. Silné zuby se uzavírají v nůžkovém skusu.

  1. Náš jezevčík 14 let, 2.Aura 8 let, 3. Bailinka 6.5roku, 4. Coudy 5,5 roku

Jen pro zajímavost. Nikdy jsem pejskům zuby nečistila, nedostávají ani žádné čistící tyčinky a další věci. Krmení jsou: štěňata a mládež-80-90%krmné dávky granule, dospělci 60% krmné dávky granule a zbytek tvoří to, co je pro psa přirozené (kosti, kůže se srstí, peřím,vnitřnosti i s natráveným obsahem…).

Oči: Malé, tmavé, s bystrým výrazem. NESMÍ vystupovat a oční víčka musí těsně přiléhat. Okraj očních víček je černě pigmentovaný. Mandlového tvaru.

Poměr délka tlamy ku délka od stopu k týlu se vůbec neřeší. Prostě si mi zdá, že je tlama delší, kratší a hotovo. Většinou dospělý pesani s mohutnou hlavou vypadají, že mají delší tlamu. Blbost, většinou a vše stačí jen a jen přeměřit.

A teď k pigmentaci. Jasně řečeno, nosní houba černá.Čili celá, bez jakéhokoliv místečka růžového. A tady je na místě velmi přísná eliminace a penalizace sebemenšího flíčku. A další věc, začínají se velmi rozšiřovat růžové pysky. Opět jasně hovoří standard, černé pysky. Pokud se má penalizovat kousíček nepigmentovaného víčka, světlejší oko, proč se růžovým pyskům dávají tituly? Myslím, že by se tyto 4 věci měli brát komplexně a ne tmavookému psovi s kompletně pigmentovanou tlamou, čenichem, dávat VD za kousek nepigmentovaného víčka a psovi s růžovou hubou, světlým okem dát titul, protože víčka má pigmentována. Trochu hloupé.

Výborně pigmentovaný čenich,pysky,oční víčko,tmavé oko – ideál.

Nepigmentovaná víčka , světlé oko , slabě pigmentovaný pysk, špatně pigmentovaný čenich.  Pokud chceme penalizovat jedno pak i druhé, třetí a čtvrté.

Tmavé oko , dobrého tvaru, uložení.

Uši: Knoflíkové nebo zavěšené uši dobré struktury a velmi pohyblivé.
Líce: Lícní svaly dobře vyvinuté.
KRK: Silný a čistě modelovaný, umožňující elegantní nesení hlavy.
TRUP: Obecně: Obdélníkový.
Hřbet: Rovný. Délka od kohoutku ke kořeni ocasu mírně přesahuje kohoutkovou výšku psa.
Bedra: Bedra krátká, silná a velké hloubky díky osvalení.

Hřbet velmi jasně řečeno ROVNÝ. Ne spáditý, prohlý, ale ROVNÝ. A mírně delší.

Dokonale rovný hřbet s výbornou délkou.

A to samé platí o bedrech. Mají být rovná a to samozřejmě i v pohybu. V postoji se dá načarovat všelico. S vyplazeným jazykem A není to jen otázka exteriérová , ale i zdravotní. Spáditý hřbet kombinováný s přeúhlením pánevních končetin může vést k DKK a pejsek, který klene bedra a nosí nízko hlavu, přesouvá těžiště, aby ulevil pánevním končetinám a to dost často kvůli DKK.

Takto by JRT měl vypadat v pohybu.


Hrudník: Hrudník spíše hluboký než široký, s dobrou světlostí nad zemí, hrudní kost zhruba v polovině výšky mezi zemí a kohoutkem. Žebra by měla být dobře klenutá od páteře, zplošťující se ke stranám, takže obvod za lokty lze obepnout dvěma dlaněmi – zhruba 40 cm až 43 cm.
Hrudní kost: Vrchol hrudní kosti přesahuje vrchol ramenního kloubu.

asi takhle….hladká fena,brooken kluk

OCAS: V klidu volně visící. Při pohybu by měl být vztyčený, a pokud je kupírovaný, špička ocasu by měla být na úrovni uší.

Ideálně nasazený a nesený ocásek

Ocásek dobře nasazen, ale špatně nesen. Špička se přetáčí až pod hřbet.

KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY:Plece: Dobře šikmo dozadu uložené, nepříliš těžce osvalené.
Nadloktí: Dostatečné délky a zaúhlení, aby mohly být lokty dobře umístěny pod trupem.
Přední běhy: Přední běhy rovných kostí až k prstům při pohledu zepředu i ze strany.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Silné a svalnaté, vyvážených proporcí vzhledem k plecím.
Kolena: Dobře zaúhlená.
Hlezna: Nízko posazená.
Zadní nadprstí (metatarsus): V postoji rovnoběžná při pohledu zezadu.

U JRT bohužel začíná být docela častý problém úzkého postavení zadních končetin či tzv. kravský postoj a s tím související špatný pohyb.

TLAPY: Kulaté, tvrdé, s dobrými polštářky, ne příliš velké, prsty přiměřeně klenuté; nejsou vytočené ven ani vbočené dovnitř.
CHODY / POHYB: Rovnoběžný, volný a pružný.
OSRSTĚNÍ
SRST: Může být hladká, zlámaná nebo hrubá. Musí být odolná proti počasí. Srst se neupravuje (netrimuje), aby vypadala hladká nebo zlámaná.


hladká srst


zlámaná ( brooken ) srst


hrubá srst

BARVA: Bílá MUSÍ převládat, s černými nebo tříslovými znaky. Tříslové znaky od nejsvětlejší tříslové barvy až po nejtmavší (kaštanově hnědý) odstín.

Bílá barva by měla být na více než 51% těla. Ideál je zbarvená hlava a flek u kořene ocasu. A krásné – pro každého něco jiného, což je super, alespoň je svět tak rozmanitý.


ale tady už je barvičky moc…

VELIKOST A HMOTNOST:
Ideální výška: 25 cm (10 palců) až 30 cm (12 palců).
Hmotnost: odpovídá zhruba 1 kg na 5 cm výšky, tzn. u 25 cm vysokého psa činí hmotnost zhruba 5 kg a u 30 cm vysokého psa zhruba 6 kg.

K hmotnosti – u JRT je v současná době již velmi silná kostra. Váha 5-6kg byla u staršího, jemnějšího typu JRT dosažitelná, u moderního typu JRT se silnou kostrou je i váha vyšší.

A tady bych chtěla ještě jednu věc. S tím, jak se u JRT zesílila kostra, snížil se výskyt LP, což je jistě skvělá zpráva. Ale bohužel, vždy se musí k něčemu fajn přidat i to ,,nefajn“ a se silnou kostrou se bohužel začala odjevovat DKK. DKK, DLK jsou bohužel věrné kamarádky silných koster (nezáleží na kohoutkové výšce plemene ), těžkých, velkých, přeůhlených plemen. Myslím, že RTG DKK je v současné době stejně důležitý , ne-li důležitější, jako RTG patel (vyšetření patel pouze pohmatem není tak průkazný jako – pohmat při vědomí, pohmat v narkoze, RTG..) A asi jen hlupák může toto vyšetření zlehčovat. Tím, že si problém nepřipustím, nezmizí, právě naopak.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa Následující slabiny však musí být zvláště penalizovány:
Nedostatek charakteristik skutečného teriéra.
Nedostatek harmonie například v důsledku přílišného zdůraznění kteréhokoliv bodu.
Líný nebo nejistý pohyb.
Chybná tlama.
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

Přejít nahoru